Úvod » Studenti nesnášejí Romy » Studenti mají nenávistné poznámky týkající se Romů » Hanlivé poznámky

Materiály, kde najdu více o dané problematice

a) Předsudky, diskriminace, rasismus

Czechkid

Czechkid je především komplexním nástrojem pro zavedení multikulturní výchovy do škol. Czechkid vznikl na základě spolupráce studentů a učitelů Fakulty humanitních studií UK a odborníků z akademické i neziskové sféry. Web nabízí pro učitele desítky informačních a naučných textů, metodik a dalších podkladových materiálů ohledně nejrůznějších témat jako je náboženství, diskriminace, manželství, masmédia a další.

Hate Free

Stránky Hate Free usilují o zvýšení tolerance a respektu ve společnosti. Naleznete zde vyvráceny nejčastější mýty týkající se menšin žijících v České republice, známé osobnosti, které se proti nesnášenlivosti jasně vymezují a také poradnu pro oběti, svědky a kamarády obětí násilí z nenávisti.

Hate Free Culture

Velmi zajímavá facebooková stránka, která je zaměřena na mladé a která se zabývá rasismem a lidskými právy. Uveřejňuje nejrůznější příspěvky o aktuálních tématech.

Demokracie versus extremismus

Demokracie versus extremismus. Výchova k aktivnímu občanství – třídílná publikace (Teoretická část, Metodická část, Aktivity a pracovní listy), která je určena zejména pedagogům ZŠ a SŠ, výchovným poradcům a metodikům prevence. Věnuje se tématům demokracie, extremismu, jejich historii a projevům a přináší efektivní metodické způsoby, jak s nimi ve třídě pracovat a zpracované materiály přímo do výuky. Je volně ke stažení a bezplatně distribuována do škol, které si o ni požádají.

Hrozby neonacismu, příležitosti demokracie

Příručka sdružení Asi-milovaní vytvořená ve spolupráci s programem Variant Člověka v tísni. Obsahuje jak teoretické informace pro učitele týkající se extremistických hnutí v ČR, tak i náměty a tipy, jak s těmito tématy pracovat ve škole, a řadu aktivit, které je možné dělat se studenty, či rady, jak vést rozhovor se sympatizanty neonacismu.

Já a my jsme oni

Holá, A. -Jirásková, , A. – Kadlecová, Š. – Kalibová, K. Já a oni jsme my: Nápady a náměty pro multikulturní výchovu. Předsudky, stereotypy, násilí z nenávisti a aktivní svědek. Praha: In IUSTITIA, 2012. Příručka pro pedagogy organizace In Iustitia zabývající se předsudky, stereotypy, jejich vznikem a z nich plynoucí diskriminací a násilím z nenávisti.

Web Lidská práva

Web pro pedagogy organizace Amnesty International, kde učitelé naleznou konkrétní a aktuální případy porušování lidských práv a k nim zpracované metodiky, tištěné a audiovizuální materiály k využití v hodinách a mnoho dalšího.

Romea

Tento rozsáhlý web zřizuje nevládní nezisková organizace Romea, která se zabývá dodržováním lidských práv, rozvojem demokracie apod. se zaměřením na romskou minoritu v ČR. Web obsahuje nejrůznější informace ohledně romského etnika, pořádá semináře, uveřejňuje rozhovory, videa, články, komentáře, analýzy, reportáže, atd.

Seznam romských neziskových organizací

Stránka obsahuje desítky odkazů na romské neziskové organizace seřazené podle zaměření (sociální pomoc, lidská práva, kultura, vzdělávání, volný čas, apod.) Obecně se tyto stránky věnují romské minoritě v ČR. Jsou zde aktuality, fotografie, dokumenty nebo texty například o romské kultuře či historii Romů.

b) Holocaust, poučení z dějin

Holocaust.cz

Portál holocaust.cz představuje obsáhlý a unikátní zdroj informací k tématu holokaustu, rasismu a antisemitismu. Jeho cílem je školám a široké veřejnosti poskytnout spolehlivé informace a zároveň vytvořit prostředí, v němž je možné holokaust studovat a interpretovat. Učitelé zde naleznou vzpomínky a osudy stíhaných nacistickým režimem, databázi originálních dokumentů, článků a odborných textů. V současnosti je web provozován Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze.

Moderní dějiny

Vzdělávací portál pro učitele, žáky a studenty Moderni-dejiny.cz je zřizován občanským sdružením PANT. Pořádá výstavy, besedy a další různé akce. Na webu učitelé naleznou velké množství textů, metodik a dalších informačních materiálů zaměřených na 20. století.

Paměť národa

Jde o rozsáhlou sbírku vzpomínek (fotek, videí, audio nahrávek, životopisů, fotografií,…) pamětníků, budovanou po celé Evropě jednotlivci, neziskovými organizacemi, školskými, vzdělávacími, státními i příspěvkovými institucemi, které chtějí své dokumenty sdílet, porovnávat, vyhodnocovat a společně nad nimi diskutovat. Vše je veřejně přístupné. Tento portál zřídili sdružení Post Bellum, Český rozhlas a Ústav pro studium totalitních režimů.

Centrum vizuální historie Malach

Centrum poskytuje badatelům, pedagogům, studentům i nejširší veřejnosti místní přístup ke třem digitálním archivům orálně historických rozhovorů (desetitisíce nahrávek ve více než 32 jazycích). Archivy jsou ovšem přístupné pouze z Knihovny Matematicko-fyzikální fakulty UK. Centrum dále nabízí promítání filmů, dokumentů a pořádá různé besedy či semináře.
Panáčci
Názory uveřejněné na www.lidskaprava.cz nemusí vyjadřovat stanovisko Amnesty International