Co mohu dělat, když se to stane?
Obraťte situaci na majoritu
„Při jednom workshopu jsem se po podobném prohlášení zeptala, jestli někoho ze skupiny napadl někdy nějaký majoritní Čech (jednalo se o jakékoliv napadení, slovní, fyzické, kybernetické) a kladně odpověděla naprostá většina lidí. Další otázkou pak bylo, jestli kvůli tomu odsuzují i ostatní Čechy. Všichni odpověděli, že samozřejmě ne. To je pak dobré obrátit na Romy a bavit se o tom, proč máme tendenci „házet všechny do jednoho pytle“ a generalizovat.“
Pokud studenti vysvětlují svou nesnášenlivost vůči Romům osobní špatnou zkušeností, je nutné s touto skutečností pracovat jinak, než když se jedná o nesnášenlivost pouze na základě nepodložených předsudků.
Zkušenost studentů vyslechněte a uznejte. Nikdy ji nebagatelizujte. Okradení či napadení jsou traumatické zážitky a snížení jejich závažnosti by mohlo studentovi ublížit a naopak způsobit ještě větší zatvrzení se vůči dané menšině. Poté můžete pracovat dále.
V takovéto situaci nelze než zdůraznit, že podle jedince nelze soudit celek. Pokud něco provede člen nějaké skupiny, máme někdy tendenci chápat tento čin jinak, než když ho provede příslušník skupiny jiné. Suďme tedy konkrétního člověka a odsuďme jeho konkrétní čin, ale negeneralizujme.
Mgr. Julie Svatoňová, lektorka v Muzeu romské kultury
Zprostředkujte studentům širší pohled na Romy a jejich kulturu
Náš negativní pohled na Romy často způsobuje nedostatek informací a pozitivních zkušeností. Pokud mají studenti negativní zkušenost, je dobré otočit situaci. Kolik Čechů vás napadlo v životě? Kolik Čechů vás ponížilo? Kolik Čechů vám nějakým způsobem ublížilo? Nesnášíte proto celý národ? Nesnášíte sami sebe? Stydíte se za to, že jste Češi? To určitě ne.
Jde o to, že máte také mnoho pozitivních zkušeností. S Romy máme zkušeností podstatně méně (často žádné, nebo když už, tak negativní). Nepřipouštíme si je k sobě. Proto například kvůli svým stereotypním představám většinou nejdeme na romský koncert, festival nebo jiné akce spojené s Romy, kde k integraci a nabourávání předsudků dochází.
Proto může být zajímavé studentům umožnit pohled na Romy a jejich kulturu z jiného úhlu.
Můžete jim přiblížit literaturu a dějiny Romů pomocí publikací Druhá směna, které jsou přímo určeny studentům a pedagogům. Dostupné na: http://www.romanovodori.cz/ucebnice/.
Další možností je navštívit se studenty romský festival – například brněnský Ghetto fest: http://www.ghettofest.cz/ či pražský Khamoro: http://www.khamoro.cz/.
Příklad dobré praxe - Návštěva Chánova
„Když moji studenti opakovali, že ví, jak Romové bydlí, že to viděli v televizi a že zničili Chánov, rozhodl jsem se tam s nimi vypravit, aby získali vlastní zkušenost.
Studenti pak byli překvapeni, jak sídliště vypadá, a také byli na návštěvě u některých obyvatel a mohli s nimi mluvit. Tato zkušenost pro ně byla obohacující a nabourala jejich generalizující předsudky.
Pokud chcete navštívit Chánov, je nejlepší oslovit neziskovou organizaci, která sídlí přímo na sídlišti: http://www.mesto-most.cz/dum-romske-kultury-o-p-s/os-1544
Pokud byste chtěli navštívit jinou vyloučenou lokalitu, kontaktujte neziskovou organizaci, která v ní pracuje, a domluvte se na možnosti její návštěvy či programu s pracovníky v sociálně vyloučené lokalitě.“
David Tišer, romský lektor
Pracujte s kauzami, kdy bylo ublíženo Romům
K verbálním a fyzickým útokům na Romy dochází velmi často. Jen malá část z nich je ale medializována a mnohdy nevyvolávají takový ohlas jako případy opačné. Je zajímavé s těmito případy pracovat, aby si studenti uvědomili, že situace není črnobílá a Romové jsou často bezdúvodně napadáni.
Zbití mladíka za to, že se zastal své romské přítelkyně. Po útoku je v komatu.
Případ (září 2014): Dva mladíci zbili majoritního Čecha, který se zastal své romské přítelkyně. Ten je od útoku v kómatu. Můžete se ptát studentů, zda o kauze slyšeli. Pokud ne, jak je to možné? Když se stane případ opačný, je daná zpráva probíraná v médiích několik týdnů. Diskutujte o tom, zda by se o zprávě mluvilo a psalo více, kdyby to bylo obráceně a útočníkem byl Rom. Proč tomu tak je?
Můžete tak ukázat na to, jakým způsobem i média ne vždy objektivně pracují a výsledný obraz je pak zkreslený. Případů, kdy jsou napadání Romové je mnoho, často se však nedostanou ani na policejní stanici ani do médií.
Více informací o kauze:
Více o případu zde
Kauza Břeclav
Případ z roku 2012, ve kterém patnáctiletý chlapec z Břeclavi uvedl, že ho zbili tři Romové. Důvodem podle něj mělo být to, že jim nemohl dát cigaretu. Následující den už byl případ ve velkém medializována byl součástí nejsledovanějšího televizního zpravodajství. V reportáži mimo jiné zaznělo, že "pachatelé byli romského původu." Reakcí na to bylo vytvoření skupiny "Pochod za Péťu" na Facebooku, která již po čtyřech dnech od údajného útoku získala 2000 sympatizantů, kteří se dohadovali o uspořádání demonstrace s krajně pravicovými extremisty z Dělnické strany sociální spravedlnosti.
Po měsíci se mladík přiznal, že lhal. Ve skutečnosti spadl ze zábradlí a romské útočníky si vymyslel ze strachu před svou matkou. Za tu dobu už vyšlo několik stovek článků s neověřenou informací o napadení Romy, které ve společnosti vyvolaly vlnu nenávistných reakcí. Nejčtenější seriózní deník MF Dnes a jeho dceřiný portál iDNES.cz se o případu zmínili šedesátkrát a zopakovali informaci o romských pachatelích. Novým informacím o případu a omluvě chlapcovy matky všem Romům se v médiích věnovalo už mnohem méně pozornosti.