Úvod » Studenti nesnášejí Romy » Studenti opakují stereotypní názory o Romech » Studenti tvrdí, že Romové nepracují

Co mohu dělat, když se to stane?

Pokud studenti operují s názory, že Romové nechtějí pracovat, je vhodné sáhnout po neoddiskutovatelných faktech. Dle statistiky Úřadu práce bylo v srpnu 2014 na 54 724 volných pracovních míst celkem 535 225 uchazečů. Již z těchto čísel je zřejmé, že nezaměstnanost není tak úplně osobní volba. Jistě, žije u nás část Romů, kteří o zaměstnání nestojí, ale to stejné se dá tvrdit i o části majoritní populace. Realita je taková, že získat práci je, zvláště v některých regionech, velmi obtížné. Svou roli hraje i práce na černo, ke které jsou někteří zaměstnavateli tlačeni a také doplácíme na dlouhodobou praxi zařazování romských dětí do zvláštních škol (dnes praktických), ze kterých pak nemohou pokračovat ve studiu na běžných středních školách, jelikož je tam učivo značně zjednodušeno. Situace je tedy mnohem komplexnější než tvrdí zjednodušené závěry.

Statistiky zaměstnanosti, srpen 2014:


31. 8. 2014 evidoval Úřad práce ČR (ÚP ČR) celkem 535 225 uchazečů o zaměstnání. To je o 6 139 méně než v červenci a o 16 506 méně než v srpnu 2013. Z celkového počtu lidí bez práce bylo 521 108 dosažitelných uchazečů (jsou schopni okamžitě nastoupit do zaměstnání). Podíl nezaměstnaných zůstal na 7,4 % (červenec 2014 – 7,4 %, srpen 2013 – 7,5 %). Naopak se zvýšil počet volných pracovních míst – meziměsíčně o 3 645, meziročně pak o 14 145. Celkem jich zaměstnavatelé prostřednictvím ÚP ČR nabízeli 54 724. Aktuální výsledky zveřejnil Úřad práce ČR.

Nezaměstnanost v ČR k 31.8.2014 7,4%
Počet uchazečů o zaměstnání 535 225
Počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání 521 108
Míra nezaměstnanosti podle EUROSTAT (červenec 2014) 5,8%
Počet volných pracovních míst 54 724




Simulujte se studenty hledání práce

U studentů z vyšších ročníků je zajímavé s nimi proces shánění práce absolvovat. Na příklad  jim zadat za domácí úkol vypracovat kvalitní strukturovaný životopis (pokud bychom to chtěli „okořenit“, je možné jim zadat věk, sociální status, vzdělání…) a pokusit se alespoň uspět v tom, že budou někam byť jen pozváni na pohovor. Už jen pokud do zadání včleníte, že například nemají k hledání vhodné pozice možnost internetu, úkol značně ztížíte a také přiblížíte realitě. Pak lze ještě nastínit životní podmínky, ve kterých část Romů ucházejících se o práci bydlí. Často jsou to domácnosti, které nedisponují počítačem ani internetem (což ztěžuje možnost si vypracovat životopis nebo třeba hledat zaměstnání přes internet). Zajímavé je také sledovat reakce zaměstnavatelů na romské příjmení atp.

Webové stránky My pracujeme

Mnoho Romů je bezproblémově začleněno do majoritní společnosti, pracuje a je ve svých oborech úspěšných. Studenty můžete s některými jejich příběhy seznámit pomocí webů, které přinášejí jejich osudy. Každý příběh naprosto vyvrací jakoukoli generalizaci.
Na stránce http://www.mypracujeme.cz/ naleznete medailonky Romů, kteří pracují, a také jejich příběhy spojené s hledáním práce a uplatněním na pracovním trhu. Jsou zde desítky příkladů pracujících Romů, ale také překážky, se kterými se často potýkají. Naleznete zde i zkušenosti zaměstnavatelů. Slouží jako skvělý příklad, že nelze generalizovat a že tvrzení, že Romové nepracují neplatí.
Se studenty můžete pracovat s těmito příběhy, ukázat tak pohled na problematiku ze strany Romů a diskutovat o obtížích, se kterými se Romové při hledání práce potýkají a proč tomu tak je. Samozřejmě, že i mezi Romy jsou jedinci, kteří pracovat nechtějí, ty bychom ale našli i mezi majoritou. Za zamyšlení ale určitě stojí, proč je náš pohled na problematiku často tak jednoznačný a odkud tyto informace pocházejí.

Romské osobnosti na webu Romea.cz

V sekci osobnosti webu romea.cz: http://www.romea.cz/cz/osobnosti naleznete příběhy úspěšných romských osobností, které ve svém oboru mnoho dokázaly a dále pracují na tom, aby své know-how šířily dál a motivovaly další mladé lidi.
Studenty tak můžete seznámit s romskými umělci, novináři, sportovci a dalšími, o kterých možná nikdy neslyšeli a rozšířit tak jejich povědomí o Romech žijících v ČR.

Uspořádejte besedu s dlouhodobě nezaměstnaným

Pozvěte do třídy sociální pracovníky, někoho, kdo se o práci delší dobu bezúspěšně uchází, pracovníky Úřadu práce či psychologa a uspořádejte besedu o (ne)zaměstnanosti a faktorech ovlivňujících nalezení práce. Diskutujte o tom, proč může být pro některé lidi nalezení stabilního zaměstnání těžší či téměř nemožné a co vše při tom může hrát roli. Také je důležité objasnit, jak na člověka působí dlouhodobá nezaměstnanost a že dlouhodobě nezaměstnaný  postupně ztrácí své pracovní návyky, motivaci a sebevědomí a čím déle je bez práce, tím složitější pro něj bývá si práci najít.

Panáčci
Názory uveřejněné na www.lidskaprava.cz nemusí vyjadřovat stanovisko Amnesty International