exisTENSE - lidskoprávní časopis pro mladé

Časopis exisTENSE podněcuje zájem mladých lidí o živá lidskoprávní témata a přibližuje jim význam ochrany lidských práv pro svět, ve kterém žijí.

Časopis exisTENSE vydává čtvrtletně česká sekce Amnesty International v rámci  vzdělávacího projektu Školy pro lidská práva.

 

2013

exisTENSE 2/2013:

 

Nenechte si ujít poslední číslo časopisu exisTENSE, které je trochu netradiční. Najdete v něm skvělý rozhovor s Eliškou Wagnerovou. Hlavní článek čísla pojednává o aktivitách Amnesty International v Československu před rokem 1989. Doplňující informace k tomuto článku najdete tady. V příloze si můžete prohlédnout a pročíst práce, které zvítězily v literární a fotografické soutěži webu lidskaprava.cz a časopisů exisTENSE a Respekt.  Samostatnou přílohu si můžete stáhnout zde.

 

 

 

exisTENSE 1/2013:

První číslo časopisu exisTENSE v roce 2013 se věnuje právu na svobodu projevu. V lidskoprávním časopise pro mladé najdete článek     o vietnamském blogerovi, rozhovor s novinářkou Petrou Procházkovou o Rusku a Afghánistánu, nebo také o tom, kde se nacházejí     hranice svobody slova. Nevynechejte ani speciální přílohu věnovanou samizdatu. Doplňující informace k příloze najdete v této části webu lidskaprava.cz. Celé číslo najdete zde.

 

 

 

 

2012

exisTENSE 3/2012:


Je tu další číslo časopisu exisTENSE. Tentokrát jsou hlavním tématem čísla práva dětí. V rozhovoru s Šárkou Kuželovou se dozvíte více o tom, jak se mají děti, které vyšly z dětského domova. Příběhy dětí, které nemohou chodit do školy, protože musí pracovat, najdete v hlavním článku čísla. Co má společného havárie raketoplánu Columbia, Terezín a chlapec Petr Ginz? Na hádanku odpoví článek na straně 15 a 16. Poprvé je v časopise i článek v angličtině doplněný užitečným slovníkem. Graham Thom se zde věnuje situaci lidí, kteří uprchli z Afriky na italský ostrov Lampedusa.  To ale zdaleka není všechno.


 

 

exisTENSE 2/2012:

obálka exisTENSE 2/2012

 

Nejnovější číslo časopisu exisTENSE je věnováno především menšinám. V tématu čísla se dozvíte více o konfliktu mezi barmskou armádou a povstalci menšinových Karenů. Pod pokličku světa LGBT nahlédnete v rozhovoru s Terezou Mikšaníkovou. Aktuální číslo přináší také osobní příběh české školačky, která musí snažit víc, než ostatní, aby mohla ukázat svůj talent.

 

 

 

 

exisTENSE 1/2012:

 

 

 

Jarní číslo je věnováno Ženám a lidským právům. Přináší mimo jiné rozhovor s Kristýnou Pešákovou o právech žen v České republice, článek o mýtech obklopujících Znásilnění či osobní příběh íránské dívky Zíby. Dále přináší inspirativní příběh Laury Pollán, odvážné kubánské ženy či stále více potřebný Návod na manipulaci s vozíčkaři. Stáhněte se KARTIČKY pro deskovou hru uvnitř!

 


 

2011

exisTENSE 3/2011:

 

 

 

Toto číslo se zaměřuje na problematiku uprchlictví - ve světě, v Evropě i v České republice.  Dále přináší např. reportáž z Prague Pride 2011 nebo neuvěřitelný život zachránce židů za 2. světové války Raoula Wallenberga.

 

 

 

 

 

exisTENSE 2/2011:

 

 

 

 

Předprázdninové číslo se zaměřuje na vězně svědomí, lidskoprávní aktivismus a oslavuje 50. narozeniny, kterých se  v roce 2011 dožívá Amnesty International.

 


 

 

exisTENSE 1/2011:

 

Tématem březnového čísla byla Chudoba a lidská práva.

 

 

 

 

 

 

 

 

2010

exisTENSE 1/2010:


 

 

 

Tématem úvodního čísla byli Mladí lidé ve světě lidských práv.