Celkem hlasů: 14667
» Nehlasovat a zjistit víceRozhovor s Pavlou Gomba
Nejkritičtější je situace dětských vojáků v Africe, kde jsou v ozbrojených konfliktech využívány již devítileté děti. Dětští vojáci jsou využíváni rovněž v některých asijských zemích, v částech Latinské Ameriky, Evropy či na Blízkém Východě. Nejvíce dětských vojáků je mezi 14 a 18 lety. Dívky-vojáci jsou často vystavovány znásilnění a dalším formám sexuálního zneužívání a rovněž bývají využívány v bojích. V některých případech jsou po návratu do své komunity stigmatizovány.
Můžete nám popsat, jak se dítě může stát dětským vojákem?
Pavla Gomba: Jsou různé způsoby. Setkala jsem se s některými dětmi, které tím prošly, a myslím si, že tato situace porušuje snad úplně všechna lidská práva, ne jenom ta dětská. Spousta dětí je rekrutována nedobrovolně, mohou být unášeny. Více dětí se ale stává vojáky, či se k těmto silám připojuje, dobrovolně. To dobrovolně je však s velkými uvozovkami. Děti jsou k tomu donuceny okolnostmi. Připojení se k ozbrojeným jednotkám může být jedinou nadějí na přežití například v oblasti, kde jsou vypálené vesnice. Jsou i případy, kdy je motivací msta za zabití rodiny a podobně. Ve Rwandě jsem se setkala s kluky, kterým bylo pět, šest let a už byli dokonce demobilizováni. V tomto případě vůbec nemůžeme mluvit o tom, že by to bylo dobrovolné. Vysvětlovali, že neví, co se stalo, že utíkali lesem, ztratili se rodičům, a najednou se tam objevili vojáci a vzali si je.
Dětské vojáky beru jako jeden z nejvážnějších problémů, který se paradoxně nedá úplně řešit, protože jakmile se v některých zemích situace zlepší, v další zemi zase propukne nějaký konflikt. Trvalý mír a zajištění toho, že děti nebudou ve válkách zneužívány, je asi nad síly jakékoliv organizace.
Zeptej se...
Chtěli by jste se zeptat na něco jiného? Napište nám.
Navrhněte otázku vyplněním formuláře.