Celkem hlasů: 14661
» Nehlasovat a zjistit víceTvoje akce
Tvoje akce
AKCE: MEZINÁRODNÍ den PROTI HOMOFOBII
Dne 17. května 1990 byla homosexuality vyškrtnuta ze seznamu Mezinárodní klasifikace nemocí Světové zdravotnické organizace. Proto byl tento den ustanoven mezinárodním dnem proti homofobii. Ten si však lidé poprvé připomněli až v roce 2003 v Kanadě, díky francouzskému akademikovi a aktivistovi Louis-Georgesi Tinovi, který je zakladatelem koordinačního výboru IDAHO (International Day Against Homophobia). Smyslem IDAHO je akcentace respektování práv lidí s jinou než heterosexuální orientací a ukončení diskriminace a násilí pramenící z homofobie.
V současnosti si tento den připomínají především lidé v Evropě a Latinské Americe, ale postupně se tento zvyk dále rozšiřuje.
AKCE: Světový den TOLERANCE
Na 16. listopad připadá světový den tolerance. Ta je nezbytnou podmínkou pro klidný život. Proto existují iniciativy, které se snaží podporovat rozvoj tolerance ve společnosti. Jednou z takových organizací je Integrační centrum Praha, které pořádá mnoho seminářů a společenských akcí pro všechny, které zajímají různé kultury. O akcích, které ICP pořádá, se dozvíte např. z jejich facebookového profilu: https://www.facebook.com/ICPraha?fref=ts.
Nelíbí se ti, že extremisti pochodují městy a zastrašují? Řekni své „NE“ nahlas!
Léto 2013 provázely v několika městech nepokoje. Extremisti se svolávali do romských čtvrtí měst a za skandování nenávistných hesel pochodovali, aby tamním obyvatelům nahnali strach. To vyvolalo odpor u mnoha lidí. Několik neziskových organizací se dokonce spojilo, aby společně tyto pochody blokovali. Jmenují se patřičně „Blokujeme“.
Jejich činnost můžeš podpořit i ty. Připoj se k prohlášení za lepší soužití všech obyvatel v České republice a řekni ne radikálům, kteří se ostatní snaží poštvat proti sobě. Můžeš to udělat hned teď na http://blokujeme.cz/cs/zapojeni-podporaJAK DOSÁHNOUT TOHO, ABY I POLITIČTÍ VĚZNI MĚLI HEZČÍ VÁNOCE?
Česká republika už více než dvacet let nezná pojem politický vězeň. V některých koutech světa ale lidé takové privilegium nemají. Bělorusko, Kuba a další země stále vězní ty, kdo mají jiný názor a dovolí si ho říci veřejně. Vánoce tráví za mřížemi, místo aby si užívali společné chvíle se svou rodinou.
Proto už tradičně pořádají organizace po celém světě akci posílání vánočních přání politickým vězňům. Nejen, že je to duševně podpoří, ale množství dopisů také ukazuje jejich status v zahraničí a zlepšuje způsob, jakým s nimi zacházejí dozorci.
Chceš některému z politických vězňů zpříjemnit vánoční svátky?
Adresy běloruských politických vězňů (v Bělorusku se slaví Vánoce až 7. ledna): http://www.freebelarusnow.org/christmas-cards/
http://livewire.amnesty.org/2013/11/04/welcome-to-wire-novemberdecember-2/
P. S.: Dopisy a pohledy můžete posílat celoročně, třeba i k Velikonocům.
Inspirace
Film: crash (2004)
(USA / Německo, režie Paul Haggis, 122 min, ČSFD 86%)
film: Kult hákového kříže (1998)
(American History X, USA, režie Tony Kaye, 119 min, ČSFD 88%)
Dodnes jeden z nejoceňovanějších snímků věnující se neonacismu a rasismu ve Spojených státech. Sledujeme příběh Dereka (Edward Norton), který se po zabití svého otce v černošském ghettu stane vůdcem místní skupiny neonacistů. Ve vězení zjišťuje, že jeho pohled na svět je značně zjednodušený a návrat domů je proto ještě větší životní zkouškou než pobyt ve vězení. Velmi syrové a realistické zobrazení společně se sugestivními hereckými výkony Edwarda Nortona a Edwarda Furlonga dělá z filmu nezapomenutelný zážitek.
Film: Je to jen vítr (2012)
(Maďarsko / Německo / Francie, režie Benedek Fliegauf, 87 min, ČSFD 76%)
Film zobrazující jeden den života romské rodiny v malém maďarském městečku. Matce a dvěma dětem se těžko žije v atmosféře strachu, které zde panuje. V okolí se totiž množí násilné útoky. Matka chodí do práce, dcera do školy a syn bloumá po okolí jako obyčejně, všichni se ale bojí, kdo bude další obětí rasisticky motivovaných útoků.
Film: Náš vůdce (2008)
(Německo, režie Dennis Gansel, 110 min, ČSFD 82%)
Učitel gymnázia Rainer Wenger (Jürgen Vogel) chce svým žákům přiblížit co je diktatura a jak je snadné i dnes manipulovat masy. Proto se rozhodne se svými žáky vyzkoušet experiment a začne ve třídě zavádět „diktaturu“. Studenti musí nosit bílé košile a džíny, aby se tak odstranila jejich rozdílnost a individualita, učitele musí oslovovat pane, vytvoří si společný pozdrav. Brzy se ale začne experiment vymykat kontrole. Film je inspirován skutečným experimentem The Third Wave provedeným učitelem Ronem Jonesem v 60. letech v Kalifornii.