Celkem hlasů: 14661
» Nehlasovat a zjistit víceDOPISY, KTERÉ MĚNÍ ŽIVOTY...
CO JE MARATON PSANÍ DOPISŮ?
Je jednou z největších kampaní Amnesty International v ČR proti bezpráví, která se od roku 2010 tradičně pořádá po celém světě kolem 10. prosince, tedy Dne lidských práv, na počest přijetí Všeobecné deklarace lidských práv Valným shromážděním OSN v roce 1948.
Smyslem Maratonu je společně ručně napsat či nakreslit co největší množství dopisů s výzvami vládám či úřadům příslušných zemí s cílem upozornit na porušování práv obránců lidských práv. Za jednotlivé případy se ve stejnou chvíli apeluje ve většině zemí světa, což vytváří mezinárodní tlak, který příslušné autority nemohou jen tak ignorovat. Proto se téměř u třetiny případu podaří prosadit zásadní změnu, v dalších sledujeme alespoň částečný pozitivní vývoj a morální přínos obětem bezpráví a jejich blízkým.
ÚSPĚCHY MARATONU 2017
V loňském roce celkem bylo evidováno 16 019 napsaných či ručně podepsaných dopisů, které byly odeslány úřadům nebo přímo vězněným či pronásledovaným lidem a jejich blízkým. Dalších 20 579 dopisů bylo podepsáno online. Celkem se tedy podařilo shromáždit 36 778 dopisů.
V České republice samotné bylo zaregistrováno 572 akcí v 126 městech a obcích. Předpokládá se, že se podařilo uskutečnit 290 akcí. Necelá polovina akcí byla propagována jako veřejně přístupná, ostatní se konaly pro uzavřený okruh lidí (školní, oddílové, rodinné atd.).
Mahadine, Čad „Děkuji Vám z celého mého srdce. Děkuji za vaši oddanost a angažovanost pro ochranu a respektování lidských práv v Africe“ Tadjadine Mahamat Babouri, známý jako Mahadine, je internetový aktivista a otec sedmi dětí. V září 2016 umístil na Facebook několik videí. Čadskou vládu a její spolupracovníky v nich obvinil z korupce a zneužívání veřejných prostředků. Za to ho uvěznili a hrozilo mu doživotí. Díky Vašim dopisům Mahadina propustili může být zase se svou rodinou. |
5 PŘÍPADŮ PRO ROK 2018
Nonhle Mbuthumaová, JAR
Za boj proti těžbě ji málem zabili
Nonhle bojuje za svou komunitu proti hornické společnosti, která chce vytěžit titan na dědičném území jejích předků. Čelí ale výhružkám a zastrašování, dokonce přežila pokus o vraždu. Je snaha o její umlčení, ale ona neustoupí. “Když seberete moje území, seberete moji identitu,” říká.
Marielle Francová, Brazílie
Odvážná politička zavražděná
Marielle Francová bojovala neohroženě za spravedlivější Rio de Janeiro. Zastala se černošských žen, LGBT+ lidí nebo odsoudila protiprávní zabíjení policií. Ale pak byla umlčena. Zastřelili ji v autě. Je to součást brazilského systému, kde bylo v roce 2017 zabito nejméně 70 obránců lidských práv. Lidé, kteří se postaví za lidská práva, žijí v neustálém strachu.
Atena Daemiová, Írán
Kritika trestu smrti: 15 minut u soudu, 7 let ve vězení
Mladá íránská aktivistka byla před dvěma roky odsouzena k 7 letům vězení za to, že se na Facebooku, Twitteru a Instagramu zastávala íránských žen a odsuzovala existenci trestu smrti. Chodila na pokojné demonstrace nebo rozdávala letáky. Tyhle jednoduché akce byly absurdně použity jako "důkaz" k odsouzení za „zločiny proti národní bezpečnosti“ nebo „šíření antisystémové propagandy.“
Vitalina Kovalová, Ukrajina
Obránkyni leseb a gayů napadají extremisté
Vitalina se ze všech sil snaží podporovat LGBT+ komunitu ve svém rodném Užhorodě. Po zorganizování pokojného protestu na Mezinárodní den žen v roce 2018 byla násilně napadena. Útočníci byli propuštěni po pár hodinách. Dodnes nezačalo efektivní vyšetřování. Na Ukrajině se množí případy zastrašování krajně pravicovými skupinami.
Gulzar Dujšenová, Kyrgyzstán
Ovdovělá žena s hendikepem bojuje za důstojný život ostatních
Gulzar je bojovnice. V roce 2002 jí po dopravní nehodě ochrnuly nohy. Nikdy se tím ale nenechala zlomit. Jejím životním posláním se stalo ukazovat, že lidé s postižením můžou žít důstojně. Každý den ale čelí diskriminaci ve společnosti, kde se od žen neočekává, že budou vystupovat se svými názory a lidé se zdravotním postižením jsou označováni za "invalidy".
Me Nam, Vietnam Bloggerka odsouzena na 10 let PROPUŠTĚNA! V roce 2017 Me Nam odsoudili za “vedení propagandy proti státu” k 10 deseti letům vězení. Na Facebooku sdílela články a vyzývala k akcím proti policejní brutalitě a ničení životního prostředí. Díky mezinárodnímu tlaku organizací jako je Amnesty International a politických subjektů se 17.10.2018 po 2 letech povedlo docílit její propuštění. Její případ dokazuje, že mezinárodní tlak na úřady má smysl, a i váš dopis může někomu změnit život! |
JAK USPOŘÁDAT MARATON?
Do Maratonu se může zapojit každý samostatně, v rámci rodiny nebo skupinky přátel, ale snadné je i uspořádat akci pro své širší okolí. Amnesty International Vám ovšem pomůže se vším, s čím si nebudete vědět dát rady, aby zajistila skvělou akci jak pro Vás, tak i pro účastníky. Všechny informace a materiály naleznete na maraton.amnesty.cz