Celkem hlasů: 14661
» Nehlasovat a zjistit víceDokumenty ke stažení
Zde si můžete stáhnout podpůrný materiál
-
Úmluva o právech dítěte
Dokument OSN formulovaný v roce 1989, ve kterém jsou popsána práva dítěte a povinnosti států, které tento dokument přijaly.
-
The state of the world’s chidren – special edition
Tato publikace UNICEFU byl vydána k příležitosti dvacátého výročí sepsání Úmluvy o právech dítěte (1989). Věnuje se současnému stavu práv dětí i novým hrozbám pro děti v 21. století. Je zde také poprán stav dětských práv v některých zemích světa, například v Číně, Indii, Sierra Leone či Švédsku.
-
PROGRESS FOR CHILDREN - Achieving the MDGs with Equity
Publikace UNICEFu o vztahu mezi dodržováním dětských práv a rozvojovými cíli tisíciletí. Je zde analyzován každý z 8 rozvojových cílů tisíciletí ve vztahu k dětem a je doplněn o skvělé tabulky a grafy.
-
Statistical tables – UNICEF
Tabulky z dílny UNICEFU zaměřené na faktory ovlivňující život dětí umožňují porovnání kvality dětského života v 195 zemích a oblastech světa.
-
Nedokončený úkol - romští žáci v České republice stále čelí překážkám ve vzdělání
Dokument Amnesty International o rasové diskriminaci romských dětí v českém vzdělávacím systému. AI vyzývá Českou republiku, aby ve spolupráci s Evropskou unií umožnila všem dětem rovný přístup k právu na vzdělání.
-
Pekingská deklarace a akční platforma (1995)
Pekingská platforma určuje 12 stěžejních oblastí zájmu pro odstranění překážek účasti žen ve všech oblastech veřejného i soukromého života. Mezi ně patří například oblast vzdělání (rovný přístup ke vzdělání), zdraví (snížení úmrtnosti matek) nebo institucionální zabezpečení (začlenění hlediska rovnosti pohlaví do všech předpisů). Akční platforma představuje cíle a doporučené kroky pro zlepšení přístupu žen k právům v těchto oblastech.
Hlavním posláním Pekingské akční platformy je to, aby se státy zavázaly k formulování národních akčních plánů, jejichž cílem má být prosazování rovných příležitostí, vybudování národních institucionálních mechanismů pro realizaci strategických cílů a zohledňování dopadů vládních politik a opatření na ženy a muže (tzv. gender mainstreaming).
-
Factsheet 10 (OHCHR): The Rights of the Child
Factsheet Vysokého komisaře OSN pro lidský práva o právech dítěte. Zabývá se Úmluvou o právech dítěte u roku 1989 a věnuje se též organizacím a legislativě zaměřené na práva dětí.
-
Opční protokol k Úmluvě o právech dítěte o zapojení dětí do ozbrojených konfliktů
Protokol doplňující Úmluvu o právech dítěte. Státy, které ho ratifikovaly, se zavazují k zamezování využívání dětských vojáků v ozbrojených konfliktech.
-
Opční protokol k Úmluvě o právech dítěte týkající se prodeje dětí, dětské prostituce a dětské pornografie
Druhý protokol doplňující Úmluvu o právech dítěte o ustanovení, jehož ratifikací se státy zavazují k maximální snaze o zastavení pro psychické i fyzické zdraví škodlivých jevů, jako například obchod s dětmi, dětská prostituce a podobně.
-
STIGMATA – Segregovaná výuka Romů ve školách střední a východní Evropy
Publikace Evropského centra pro práva Romů byla následně doplněna o předmluvu a kritickou analýzu vytvořenou ERRC, Ligou lidských práv a Společenstvím Romů na Moravě. Obsahuje rozbor problémů ve vzdělávání romských dětí, kritiku české legislativy a návrhy řešení současné situace.
-
Informačního bulletin Úřadu pro ochranu osobních údajů 1/2010
Bulletin se věnuje aktuálnímu tématu ochrany práv dětí na internetu. Jsou zde popsány politiky EU zacílené na bezpečnější prostředí internetu a možné hrozby, které zde pro děti vznikají. Je zde zdůrazněna nutnost vzdělávání dětí v této oblasti.