Celkem hlasů: 14588
» Nehlasovat a zjistit víceŽenská obřízka
Zatímco v Evropě a Spojených státech dvanáctileté děti čtou časopisy pro náctileté, chodí ven s kamarády a do kina, v některých zemích Afriky a Blízkého východu právě končí jejich vrstevníkům dětství. Zejména dívky jsou často provdávány za i o mnoho let starší muže a vydány na pospas novému manželovi a jeho rodině.
Se zvykem dětských nebo předčasných svateb je spojen ještě jeden zvyk potvrzující ženskou dospělost. Ženská obřízka (anglicky Female circumcision nebo též Female genital mutilation – doslova mrzačení ženských pohlavních orgánů) nemá žádné lékařské ani hygienické opodstatnění. Na rozdíl od mužské obřízky, tradičně praktikované například Židy, která se provádí zejména z hygienických důvodů, ženská obřízka přináší pouze komplikace během menstruace, pohlavního styku a porodu. V případě špatného provedení může dojít v důsledku akutního krvácení k okamžité smrti. Z důvodu nedodržování i základních hygienických pravidel jsou dívky často postiženy infekcemi a dalšími komplikacemi.
Důvody k obřízce jsou mnohé. Většinou jsou spojeny s kulturními či náboženskými zvyky. V Keni, kde obřízku praktikuje čtyřicet z dvaačtyřiceti kmenů, lidé věří, že neobřezaná dívka není plnohodnotnou ženou a nemůže porodit dítě. Z tohoto důvodu jsou dívky ve věku dvanácti až patnácti let hromadně odváděny a obřezány. Klitoris spolu s velkými stydkými pysky je považován za překážku pro hladký porod a údajně brání dítěti při cestě na svět. Přestože keňská vláda oficiálně ženskou obřízku zakázala a již několik let pomocí osvětových programů bojuje za její vymýcení, překonat staleté zvyky a silně zakořeněné předsudky v mysli často negramotných vesničanů je úkol těžší, než by se mohlo zdát.
Obřízku v dětství podstoupila například i slavná somálská modelka Waris Dirie. Waris o svém šokujícím a neuvěřitelném životě kočovné chudé dívky, která se vypracovala na modelku na nejslavnějších světových molech, napsala knihu, podle které byl natočen stejnojmenný film – Květ pouště. V roce 2010 byla modelka jmenována Velvyslankyní míru pro Rok míru a bezpečnosti Africké unie.
Dle rozsahu se zákrok dělí na 4 typy: Typ I: částečné nebo úplné odstranění viditelných pohlavních orgánů – klitorisu a okolí (klitoridektomie). Typ II: částečné nebo úplné odstranění vnějších pohlavních orgánů /viz typ I/ a malých stydkých pysků s / bez obřezání velkých stydkých (excize). Typ III: zúžení poševního otvoru a vytvoření kryjícího uzávěru tím, že jsou malé a/nebo velké pysky obřezány a tkáň spojena, s / bez odstranění viditelné části klitorisu (infibulace). Typ IV: zahrnuje zákroky, které nelze zařadit do předchozích třech kategorií. WHO jmenuje např. probodávání, provrtávání, nařezávání /introcize/ a vyškrabování, rovněž kauterizaci ženských rodidel.
Obřezaná africká děvčátka a ženy, starší 15 let, jsou z 90% obřezány dle typu I, II a IV, u 10% z nich byl vykonán zásah typu III. Jedná se převážně o státy: Egypt, Guineu, Mali, Sierru Leone, Somálsko, Súdán, Eritreu, Etiopii, Džibuti. Mimo africký kontinent se provádí i v Jemenu, iráckém Kurdistánu, u beduínů v Izraeli, ve Spojených arabských emirátech, Malajsii a v Indonésii. Jen v Africe jsou obřízkou každoročně zmrzačeny 3 miliony děvčátek. |
Důvody k obřízce se v různých částech světa liší, stejně tak i způsob jejího provedení. Rozlišujeme čtyři typy obřízky – viz box).
Nekvalifikovaní „specialisté“ na obřízku v jeden den provedou tento zákrok i několika desítkám dívek. Nejčastěji za použití skalpelu nebo nože, výjimkou však nejsou ani skleněné střepy a kusy plechu. Dívky jsou poté zanechány svému osudu, dokud se z traumatického zážitku samy nedostanou. I přes snahu lidsko-právních aktivistů podstoupilo podle zprávy OSN ženskou obřízku sto miliónů afrických žen. I v zemích, kde platí oficiální zákaz (např. Egypt, Ghana, Sierra Leone, Burkina Faso či Keňa), matky každoročně posílají své dcery vstříc tomuto bolestivému zvyku. Dívky většinou nemají na vybranou, jelikož v případě odmítnutí jsou s okamžitou platností exkomunikovány z vesnic a rodných komunit. Známý je případ keňských školaček, které před hrozbou obřízky utekly ze školy, ve které byly před zákrokem drženy. Jejich vesnice je však nepřijaly zpět a nebýt včasného zásahu místních neziskových organizací dívky by pravděpodobně skončili jako prostitutky nebo levná pracovní síla v některém z nairobských slumů.
Přestože většina západního světa ženskou obřízku odsuzuje jakožto barbarský čin, objevují se i názory, které nabádají, aby se proti FGM bojovalo odlišnou metodou. Podle nich mají místní úřady nejprve zařídit hygieničtější podmínky a lékařský dohled nad celou procedurou, aby nedocházelo ke zbytečným úmrtím a infekcím a až poté se snažit na jednotlivé komunity působit, aby opustily od realizace této praktiky. Zda tento způsob přiměje jednotlivé komunity k opuštění konceptu ženské obřízky, jakožto způsobu rituální přípravy dívky na manželství a záruky manželské věrnosti není jisté, nicméně zcela určitě ochrání velké množství afrických a muslimských žen před nelidským utrpením.
Komentáře:
Dobrý den, kdo je prosím autorem tohoto článku? Ráda bych jej citovala ve své práci, v kapitole věnované diskurzu, který se týká ženské obřízky. Není zde ani datum vložení článku. Předem děkuji za odpověď. G. Svárovská
Myslim ze je nutne aby cestina dohnala anglosasky uzus, ktery prestal termin zenska obrizka pouzivat. Fgm vystihuje neprijatelnost popisovane praktiky.
Dobrý den, koho by nadále toto téma zajímalo, tak si může poslechnout můj podcast na toto téma, kde vysvtluji, že se nejedná o ženskou obřízku, ale spíše o mrzačení ženského pohlavního orgánu, z ang. Female genital mutilation. Více na: https://mamazafriky.podbean.com/
Přidat komentář