Celkem hlasů: 14661
» Nehlasovat a zjistit víceČlánky
Seznam článků
Maďarsko: svoboda projevu a neziskový sektor v kostce
Vláda Viktora Orbána (za Fidesz) dlouhodobě omezuje svobodu projevu a tisku. Situace se postupně zhoršuje, v tuto chvíli zhruba 80 % všech médií spadá pod vliv vlády a mají za úkol prosazovat její kroky. Mezi nejaktuálnější omezení patří zákaz osvěty o sexuálních menšinách. Ruku v ruce se svobodou projevu jde i tvrdé odsuzování a omezování neziskových (nevládních) organizací, které se snaží upozorňovat na nedostatky v dodržování demokratických principů a lidských práv.
Číst dále
Výzva mocenským strukturám: Ženy jako obhájkyně lidských práv
Lidé, kteří bojují za principy svobody, spravedlnosti a rovnosti, se často pohybují v prostředí, jež je démonizuje a omezuje jejich činnost. Řada obhájců lidských práv je terčem stigmatizace, vyhrožování, fyzických útoků, kriminalizace a někdy je dokonce zabita jen kvůli odvaze postavit se proti těm, kdo jsou u moci. Představte si, o kolik těžší by byl váš život jako obhájci lidských práv, pokud byste nebyli pronásledováni jen kvůli tomu, co děláte, ale taky proto, kdo jste: vítejte do života obhájců ženských lidských práv.
Číst dáleReprese a čistky v Turecku nadále pokračují: Obránci lidských práv v ohrožení
Turecké úřady pokračují v represivních zásazích, které se vztahují i na zaměstnance Amnesty International a dalších nevládních organizací. Lidskoprávní aktivisté se snaží v zemi bojovat za občanskou společnost a její práva, která jsou od pokusu o převrat v roce 2016 výrazně omezována a porušována. V zemi se šíří politicky motivovaná a ve většině případů smyšlená obvinění obránců lidských práv, státních úředníků a civilistů, kteří pociťují popřevratové zásahy ještě dnes. Plno lidí přišlo o práci, odešlo do exilu nebo čelí pronásledování ze strany vlády. Zatčena byla také ředitelka Amnesty International Turecko Idil Eserová a předseda správní rady AI Turecko Taner Kiliç.
Číst dáleVzpomínka na Liou Siao-poa
Liou Siao-po, vězněný laureát Nobelovy ceny, obhájce lidských práv, literární kritik a trn v oku čínské vlády zemřel v červenci 2017 ve vazbě.
Číst dáleSvoboda slova na Krymu
Od února 2014, kdy Rusko násilně obsadilo Krym, dochází v této oblasti k porušování lidských, politických a občanských práv, jako je osobní svoboda, svoboda slova, svoboda shromažďování nebo právo vlastnit majetek. I přes tlak místních obyvatel a četná upozornění lidskoprávních organizací neprojevují místní orgány snahu o nápravu a vyšetření případů porušování lidských práv.
Číst dáleProč stojí za to vyjádřit názor
Chelsea Manning si odpykává pětatřicetiletý trest odnětí svobody za vyzrazení tajných vládních dokumentů USA webu WikiLeaks. Ze své cely v Texasu poskytla Chelsea časopisu Wire rozhovor o tom, proč může být veřejné vyslovení se proti bezpráví příležitostí, která se naskytne pouze jednou za život.
Číst dáleSedm způsobů, kterými Saudská Arábie umlčuje svobodu na internetu
Raif Badawi si odpykává desetiletý trest ve vězení v Saudské Arábii. Trest mu byl udělen za založení webových stránek. Časopis Wire mluvil s jiným místním blogerem o různých strategiích, které úřední orgány používají k umlčení lidí na internetu.
Číst dáleLibyjec, který se zúčastnil protestu v Londýně, by mohl dostat doživotní trest
„Libyjské autority musí okamžitě stáhnout všechna trestní oznámení, která porušují právo na svobodu vyjádření a shromažďování muže, který se 28. července 2011 v Londýně zúčastnil protestu proti vojenské intervenci v Libyi,“ znělo vyjádření Amnesty International.
Číst dále5 nejčastějších způsobů zastrašování novinářů
Od falešných obvinění k zastrašování, až dokonce po vraždu: časopis WIRE se pokusil nahlédnout do několika praktik, které jsou celosvětově používány k zastavení novinářů v odhalování nepohodlných pravd.
Číst dáleRusko po návratu Vladimíra Putina omezuje svobodu slova
Návrat Vladimíra Putina na pozici prezidenta v březnu 2012 doprovázely vlny protestů. Od té doby ruský parlament přijal tak velké množství zákonů omezujících občanská práva, že jej někteří lidé začali přezdívat „šílený tiskař“. Časopis WIRE se zaměřil na šest z nich, aby ukázal, jak ovlivňují svobodu slova a shromažďování.
Číst dáleRok od protestu dívčí skupiny Pussy Riot se v Rusku zintenzivňují represe proti svobodě slova
Podle Amnesty International se rok od protestní akce dívčí punkové kapely Pussy Riot v hlavním moskevském pravoslavném chrámu stav svobody slova ještě zhoršil.
Číst dáleRuská veřejnost naléhá na propuštění skupiny Pussy Riot
Moskevský soud rozhodl, že tři členky ženské punkové skupiny Pussy Riot musí zůstat ve vazbě po dobu šesti měsíců za zpěv protestní písně v hlavním pravoslavném moskevském kostele. Rozhodnutí soudu bylo pro Amnesty International impulzem k opakovanému podání žádosti o jejich okamžité propuštění.
Číst dále