Tvoje akce

Pomoz zachránit lidi čekající na popravu

(Pomocí petice Amnesty můžeš pomoci mezinárodním snahám o záchranu lidí odsouzeným k trestu smrti)

Amnesty umožnuje organizovat desetitisíce lidí z nejrůznějších zemí světa ksoustřednému tlaku na představitele věznící lidi čekající v celách smrti na popravu.
Jde o vybrané případy lidí odsouzených v nespravedlivých procesech, kolikrát za činy, které v mnoha zemích nejsou vůbec trestné (čarodějnictví, homosexualita, …).
Petice na obranu konkrétních lidí v celách smrti najdeš zde.


Pošli virtuální pohlednici

(Pošli přes internet výzvu na zrušení trestu smrti v USA, vytvoř vlastní vzkaz či video v této aplikaci)

Zkuste si navrhnout a sami poslat pohlednici přes internetovou aplikaci. Světová koalice proti trestu smrti (World Coalition Against the Death Penalty) nabízí zajímovou možnost přímo na internetu. Stačí kliknout sem: http://www.worldcoalition.org/modules/news/article.php?storyid=419 a tvořit!


Udělej si kvíz na facebooku

(Zjisti, co už o trestu smrti víš a porovnej své scóre s přáteli na facebooku)

Aplikace Asia Pacific Youth Network na faceboooku umožňuje udělat si zajímavý kvíz, sdílet výsledky, umožňuje též podepsat petici online a šířit ji dál mezi přáteli:

http://www.facebook.com/apps/application22

Přidej si na svůj web světelný banner

(Máš své vlastní stránky a jsi proti trestu smrti? Přidej si na ně banner Abolish the Death Penalty od Amnesty)

Banner nese základní informace a zároveň je odkazem na kampaň Amnesty International proti trestu smrti. Stačí si skočit na: http://www.amnesty.org/en/death-penalty/banners a z více variant banneru si vybrat ten svůj.


kameny pro sakíne

(Facebooková aktivita Amnesty proti trestu smrti ukamenování a za záchranu Sakíne Astíániové)

Řekněte své jasné ne ukamenování. Připojte se k akci Kámen k uměním, ne k zabíjení. Pomozte nám složit portrét odsouzené Sakíne Aštíániové z kamenů podepsaných lidmi, kteří nesouhlasí s tímto trestem.

http://apps.facebook.com/sakineh/

Saman Naseem: Mučen a odsouzen k smrti ve věku 17 let

(Petice Amnesty International)

Podpořte výzvu za spravedlivé obnovení soudního řízení Samana Naseema, člena íránské kurdské menšiny, který byl odsouzen k trestu smrti na základě doznání vynuceného mučením:

https://www.amnesty.cz/pripad/iram-naseem


Pákistánská křesťanka odsouzena k smrti za rouhání

(Petice Amnesty International)

Podpořte výzvu ukončení pronásledování náboženských menšin v Pákistánu a propuštění Asie Bibiové:

https://www.amnesty.cz/pripad/pakistanska-zena-odsouzena-k-smrti-za-rouhani


Íránský spisovatel odsouzen k trestu smrti

(Petice Amnesty International)

Podpořte výzvu za zrušení trestu smrti a propuštění spisovatele a básníka Arzhanga Davoodiho, který byl za své politické názory obviněn z „nenávisti k Bohu“ a odsouzen k smrti:

https://www.amnesty.cz/pripad/iran-trest-smrti-pro-spisovatele


 

Inspirace

AKCE: Světový den proti trestu smrti

10. říjen je Světovým dnem proti trestu smrti. V celách smrti v mnoha zemích přitom na popravu čeká zhruba 20.000 vězňů. I přes tento alarmující údaj je celosvětové zrušení nejvyššího trestu stále bližší realitou.
Amnesty International (AI) pořádá v pěti městech ČR happeningy a podpisové akce, jejichž účastníci vyzvou, aby byl nejvyšší trest definitivně odmítnut.


FILM: Zelená míle (1999)

(Green Mile, USA, režie: Frank Darabont, 188min, ČSFD: 93%)

Vězeňské drama odehrávájí se v 30. letech minulého století v americké věznici, kde odsouzení čekají v celách smrti na popravu elektrickým křeslem. Oscarový snímek s nádechem mystiky je adaptací knihy Stephena Kinga. Ve filmu excelují Tom Hanks a David Morse v rolích dozorců a Michael C. Duncan v roli odsouzeného.


DOKUMENT: Dopisy z cely smrti (2008)

(Česká republika, režie: Marcel Petrov, 57min, ČSFD: 72%)

Jaký osud měla poslední slova obětí justičních vražd z padesátých let? Dokument přiblíží poslední okamžiky těch, kteří byli (ač nevinní) odsouzeni za komunistické éry k smrti a byla na nich tedy spáchána justiční vražda. Je ale také snahou tvůrců reflektovat, jak se s jejich příběhy a křivdami na nich spáchanými vyrovnala česká společnost téměř dvacet let po pádu komunistického režimu.
Osamocený statečný člověk neměl šanci říct nikomu pravdu o svém příběhu. Svěřil vše do dopisů, které však většinou k adresátům vůbec nedorazily. Zůstaly v archivech.

 

Máte vlastní tip? Napište nám: