Celkem hlasů: 14661
» Nehlasovat a zjistit víceČlánky
Seznam článků
Stav v uprchlických táborech v Bělorusku
Na hranicích Běloruska s Polskem a Litvou vznikla před několika měsíci řada uprchlických táborů s tisícovkami lidí původem ze zemí Blízkého východu a Asie, kteří se snaží dostat do prostoru Evropské unie. Tyto hranice tvořené různými ploty a překážkami jsou z obou stran ozbrojenými silami v řádech tisíců až deseti tisíců. Na jedné straně jsou běloruští vojáci, kteří se snaží uprchlíkům pomoci dostat se na do Evropy, a na druhé obranné jednotky opakovaně odvracejí jejich příchod, přicházející jednotlivce zadržují a posílají zpět a opravují poničené ploty. S přicházející zimou jsou uprchlíci nuceni žít v nuzných a mrazivých podmínkách, které mohou přimět větší počty lidí k častějším a rozsáhlejším pokusům o překování vnějších evropských hranic.
Číst dále
Lidé bez státního občanství
O tom jak se žije tzv. mezinárodním bezdomovcům a zda lze tento problém vyřešit si přečtete více v článku.
Číst dáleJAK SE VYVÍJELA SITUACE S UPRCHLÍKY V ROCE 2017
V roce 2017 vzrostl počet těch, kteří museli nuceně opustit své domovy na 25,5 milionu osob, z nichž více než polovinu tvoří děti mladší 18 let. Nadále platí, že na světě je nejvíce uprchlíků (osob, které prchly před pronásledováním ve své zemi) od druhé světové války. Oproti roku 2016 se jedná o nárůst o 2,9 milionu mužů, žen a dětí a odráží to eskalaci násilí a nestability ve světě.
Číst dáleZneužívání nepálských migrujících pracovníků
Přeměna lidí na zisk – tak se dá popsat současná situace Nepálců migrujících za prací do okolních zemí kvůli chudobě a nedostatku pracovních příležitostí v Nepálu. Chtějí-li se nechat zaměstnat v cizině, nemají jinou možnost, než se obrátit na zprostředkovatelské agentury, které vybírají nepřiměřeně vysoké poplatky a používají vyděračské praktiky. Jelikož práce v zahraničí často neodpovídá domluveným podmínkám včetně výše mzdy, vracejí se mnozí Nepálci domů s ohromným dluhem a v ještě horším postavení, než kvůli němuž za prací původně migrovali.
Číst dále"Dokud se nevrátí mír"
Traumatizovaní a vyčerpaní, rohingští uprchlíci v Bangladéši prožívají další kapitolu své bolestné historie jako nechtěný národ. Zástupce ředitele Amnesty v jižní Asii Omar Waraich se zúčastnil výzkumné cesty s cílem zdokumentovat jejich situaci v Cox’s Bazar, oblasti poznamenané utrpením Rohingů po dlouhá staletí.
Číst dáleUzavření detenčního střediska Manus: porušení lidských práv i mezinárodního práva
Australská azylová politika týkající se uprchlíků a žadatelů o azyl je jednou z nejpřísnějších na světě. Byla speciálně sestavena tak, aby odrazovala žadatele, kteří chtějí do Austrálie připlout lodí. V rámci této offshore politiky jsou pobřežní stráží zadržováni lidé, kteří se snaží dostat do Austrálie přes oceán. Následně jsou umístěni na dobu neurčitou do detenčních center na ostrovech mimo Austrálii. Jedno z těchto zařízení bylo nedávno uzavřeno, a to detenční středisko Manus.
Číst dáleCivilní katastrofa v Iráckém Mosulu
Více než 600 000 civilistů bylo odsunuto ze západního Mosulu v Iráku a tisíce bylo zabito během bitvy, ve které irácké síly, podporované koalicí pod vedením USA, tuto část města získaly zpět od ozbrojené skupiny vystupující jako islámský stát (IS). Všechny zúčastněné strany porušily mezinárodní právo a boje si vybraly svou daň na civilistech. Alia, matka a babička, je jedna z těch, kterým se podařilo z konfliktu v západním Mosulu uprchnout. Nyní žije v táboře pro vnitřně vysídlené osoby, kde s ní Razaw Salihy, výzkumná pracovnice Amnesty pro Irák, udělala tento rozhovor.
Číst dálePočet uprchlíků roste, koncem loňského roku jich na světě bylo 66 milionů
Přes deset milionů lidí bylo v minulém roce nuceno opustit své domovy. Vyplývá to z výroční zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Bezmála třetina z nich odešla hledat azyl do zahraničí, ostatní zůstali vysídleni ve své domovině. Podle zprávy se tak momentálně z důvodů perzekuce, konfliktů, násilí a porušování lidských práv po světě pohybuje 65,6 milionů vysídlených lidí.
Číst dáleSomálští uprchlíci v Keni: nejistá budoucnost
Přestože uprchlický tábor Dadáb v Keni je domovem pro více než 260 000 somálských uprchlíků a mnozí tu žijí i přes 20 let, keňská vláda v květnu 2016 ohlásila plán uzavření Dadábu do konce listopadu s tím, že uprchlíci se mají vrátit do Somálska.
Číst dáleStředoameričtí uprchlíci: očité svědectví
Co se týká lidí prchajících z těch nejnebezpečnějších míst světa, Mexiko vyměnilo svou tradiční pohostinnost a solidaritu za zadržování a deportaci, vypráví Madeleine Penman, specialistka Amnesty International na Mexiko.
Číst dáleHorko v Itálii: násilný screening uprchlíků a migrantů
Tisíce lidí se stále snaží překonat Středozemní moře – prchají před pronásledováním, konfliktem a chudobou a hledají ochranu a důstojný život v Evropě. Postup přijímání uprchlíků a migrantů v klíčových zemích příchodu jako například Itálie Evropa přijala v r. 2015 za účelem rychlejší identifikace, screeningu a filtrování příchozích. Výzkum Amnesty International však svědčí o tom, že v Itálii nejde v řadě případů ani tak o „identifikaci, screening a filtrování“, jako o „mučení, mystifikaci a vyhnání“.
Číst dáleNauru: Uprchlický tábor jako zdroj obřích finančních zisků
Nechvalně proslulé uprchlické centrum na Nauru, do nějž australská vláda posílá nežádoucí žadatele o azyl a uprchlíky, je kromě vězení plného beznaděje a trápení také zdrojem obrovských zisků pro firmy, které ho provozují. A jsou to právě pracovníci firmy Broadspectrum, resp. Wilson Security, kteří se dopouštějí špatného zacházení s osobami drženými v detenčním centru a porušování jejich práv hraničícího s mučením.
Číst dáleAustralská detenční centra na Nauru
Australská vláda se stala terčem vlny mezinárodní kritiky poté, co vyšly najevo lidskoprávní incidenty a zoufalé podmínky, ve kterých žijí migranti umístění do australských detenčních center v Tichomoří. V současné době je 1200 mužů, žen a dětí, kteří hledali azyl v Austrálii, nuceno žít v příšerných podmínkách na ostrovním státě Nauru.
Číst dáleZákladní fakta a čísla ke globální uprchlické krizi
V současnosti (2016) na světě se přes 21 miliónů lidí - 0,3 % populace - řadí mezi uprchlíky. Odkud jsou a kam utíkají? Podívejte se na základní čísla týkající se globální uprchlické krize.
Číst dáleLibye: Děsivé podmínky tlačí další uprchlíky do Středomoří
Uprchlíci a migranti čelí v Libyi mučení, znásilněním a únosům za výkupné ze strany překupníků a pašeráků. Utíkají před vykořisťováním, náboženským pronásledováním a dalším zneužíváním armádními skupinami či kriminálními gangy. Informovala o tom zpráva Amnesty International.
Číst dále7 věcí, které jste pravděpodobně nevěděli o uprchlících
Jaký je rozdíl mezi imigrantem a migrantem, zda jsou migranti pro světovou ekonomiku přínosem nebo zátěží nebo jak se liší migrant od uprchlíka nebo žadatele o azyl se dozvíte v následujícím článku.
7 otázek, které byste mohli klást ohledně migrantů, kteří umírají při překonávání Středozemního moře
Jen tento rok se Středozemní moře nejspíš stalo hřbitovem pro více než 1 700 uprchlíků. Zatímco lídři Evropské unie pracují na plánu, jak se s tímto problémem vypořádat, my se podíváme, proč k tragédii dochází a jak můžeme přispět k jejímu řešení.
Číst dáleUvízlý v systému
Faiz strávil posledních 10 let hledáním nového života uvnitř „Pevnosti Evropa“. Jeho příběh ukazuje, jak snaha Evropské unie udržet migranty vně svých hranic, vede jen k tomu, že lidé hledají nové cesty, jak se do této pevnosti dostat.
Číst dáleEvropa nesmí pro uprchlíky představovat nedosažitelnou pevnost!
Evropa je již po celá století snem pro cestovatele: zemí mnoha možností, útočištěm v době války. Přecházení evropských hranic se však pro mnoho osob stává nedosažitelným snem.
Číst dáleEvropa: uprchlíkům z Libye nepomůžeme
Od začátku konfliktu mezi stoupenci plukovníka Kaddáfího a jeho oponenty v únoru 2011 byly tisíce uprchlíků v Libyi donuceny znovu opustit své domovy. Nyní nemají kam jít. Charlotte Philipsová se právě vrátila z uprchlického tábora Šuša (Choucha) v saharské poušti a nyní se ptá, proč jejich situaci evropské země ignorují.
Číst dáleDomoci se spravedlnosti
O boji jednoho afghánského muže za získání azylu v Evropě, který vyústil ve vydání přelomového rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva.
Když pan M.S.S. obdržel varování, že je kvůli Tálibánu jeho život v ohrožení, prosila jej jeho matka, aby Afghánistán opustil – „Nechceme, abys byl dalším v řadě,“ řekla. Tálibánem už bylo zabito mnoho členů jeho rodiny...
Číst dáleV pasti
Po celém světě jsou zavírány stovky tisíc migrantů, jelikož se vlády stále více uchylují k tzv. detenci (t.j. zadržení, uvěznění) jako ke způsobu, jak kontrolovat migraci. Mnozí z přistěhovalců riskují vše, včetně svých životů, a to pro pocit bezpečí a šanci na úspěch. Jsou zranitelní a bezbranní vůči zneužívání, podvodům a porušování lidských práv. Propůjčete jim svůj hlas 18. prosince při přílěžitosti Mezinárodního dne přistěhovalců.
Číst dáleKaždodenní boj o přežití na Haiti
V provizorních táborech se zastavil čas. Haiťané, kteří přišli o své domovy, čekají na nějakou známku rekonstrukce a obnovy. Více než osm měsíců po zemětřesení se pozastavily životy 1,3 milionů Haiťanů. Každým dnem Haiťané bojují o přežití ve stanových městech, která jim poskytují pouze slabou ochranu. Lidé AMNESTY INTERNATIONAL popsali, jak navzdory všem průtahům se přesevšechno snaží neztratit svou nadějí.
Číst dáleCítil jsem jejich lásku a to mně pomohlo pokračovat
Rozhovor s otcem Alejandrem Solalinde Guerra, starajícího se o migranty proudící z jihu do Mexika, o překupnících drog, zastrašování, globalizaci lásky, odvaze pokračovat a nemožnosti vrátit se zpět k pohodlnému a poklidnému životu...
Číst dáleOstré zátahy na pracující migranty v Jižní Koreji
Mnoho pracujících migrantů v Jižní Koreji čelí diskriminaci, zneužívání a děsivým pracovním podmínkám. V listopadu 2008 se podařilo pracovníkovi Amnesty International pro východní Asii navštívit a vyzpovídat pracující migranty z celé země.
Číst dále