Celkem hlasů: 14661
» Nehlasovat a zjistit víceDokumenty ke stažení
Zde si můžete stáhnout podpůrný materiál
Úvod do lidských práv
-
Amnesty International Report 2016
Vlajková loď mezi publikacemi Amnesty international. Představuje stav lidských práv v 159 zemích světa. Vychází především ze zpráv, dokumentací a studií, které pracovníci Amnesty provedli v minulém roce.
-
HRW - World Report 2017
Dokument organizace Human Rights Watch popisuje současnou situaci lidských práv v 90 zemích světa. Je zaměřen zejména na vztah mezi vládami a ochránci lidských práv. Je zde zdůrazněna nutnost podpory lidí či organizací bojujících za lidská práva v zemích, které se jim v jejich činnosti snaží zabránit.
- Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod (1950)
- Mezinárodní úmluva o odstranění všech forem rasové diskriminace (1965)
Trest smrti
-
Zpráva o trestu smrti v roce 2016
V nové zprávě Amnesty International najdete analýzy a data pojednávající o trestu smrti v roce 2016. Shrnutí v českém jazyce si můžete přečíst zde.
-
Článek 6 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech (1966) a jeho Druhý opční protokol (1989)
Právo na život v článku 6 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech a kompletní znění jeho Druhého opčního protokolu, který zakazuje ukládání a vykonávání trestu smrti. Státům umožňuje pouze vyhradit si možnost trestat smrtí za války za nejtěžší vojenské trestné činy.
-
International Standards on the Death Penalty (OBSE, 2010)
Seznam výňatků z jednotlivých právních a politických dokumentů týkajících se trestu smrti. Najdete zde například dokumenty OBSE, úmluvy a protokoly OSN, rezoluce bývalé Komise OSN pro lidská práva vyzývající ke zrušení trestu smrti, výňatek z Evropské úmluvy o lidských právech a její 6. a 13. protokol zakazující trest smrti a směrnice EU týkající se politiky k trestu smrti vůči třetím zemím.
Uprchlíci a migranti
-
Úmluva o právním postavení uprchlíků (1951)
Základní mezinárodní smlouva týkající se uprchlíků. Obsahuje základní definici pojmu uprchlík a věnuje se otázkám života uprchlíků a jejich právům. Článek 33 úmluvy zakazuje smluvním státům navracení uprchlíků do zemí, kde je ohrožen jejich život nebo osobní svoboda (zásada non-refoulement).
-
2016 Global Trends (UNHCR)
Globální trendy 2016. Velmi přehledný dokument Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), shrnující stav uprchlíků, žadatelů o azyl, navrátivších se lidí, vnitřně vysídlených osob (IDPs) v roce 2016. Mapky, grafy, a oficiální čísla přímo od UNHCR.
-
Úmluva o právním postavení osob bez státní příslušnosti
Mezinárodní úmluva týkající se osob bez státní příslušnosti z roku 1954. Obsahuje základní definice osoby, kterou žádný stát dle svých práních předpisů nepovažuje za svého občana. Dokument se věnuje právnímu postavení těchto osob a jejich právům a povinnostem vůči státu.
-
Factsheet 20 (OHCHR): Human Rights and Refugees
Dokument Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (OHCHR) se věnuje politikám OSN zaměřeným na problematiku uprchlictví. Jsou zde shrnuty základní globální i regionální dokumenty a úmluvy týkající se daného tématu. V tomto dokumentu je dán velký důraz na vazbu mezi uprchlictvím a lidskými právy.
Diskriminace
-
Úmluva o odstranění všech forem rasové diskriminace
Mezinárodní úmluva o osdstranění všech forem rasové diskriminace byla přijata Valným shromážděním OSN dne 21. prosince 1965. Československá socialistická republika podepsala úmluvu dne 7. března 1966. Úmluva byla publikována ve Sbírce zákonů jako vyhláška Ministerstva zahraničních věcí Československé socialistické republiky č. 95/1974 Sb.
-
Průvodce diskriminační problematikou
Malý průvodce diskriminační problematikou. Manuál pro zvídavé občany pro snadnou orientaci v oblasti diskriminace.Vydalo Informační centrum občanského sektoru – ICOS Český Krumlov, o.s.
-
Antidiskriminační zákon (2009)
Zákon o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací.
-
Diskriminace mužů pečujících o dítě
Právní řád ČR a diskriminace mužů pečujících o dítě. Článek vznikl v rámci projektu „Antidiskriminační vzdělávání pracovníků veřejné správy“ Multikulturního centra Praha.
Práva dětí
-
Úmluva o právech dítěte
Dokument OSN formulovaný v roce 1989, ve kterém jsou popsána práva dítěte a povinnosti států, které tento dokument přijaly.
-
The state of the world’s chidren – special edition
Tato publikace UNICEFU byl vydána k příležitosti dvacátého výročí sepsání Úmluvy o právech dítěte (1989). Věnuje se současnému stavu práv dětí i novým hrozbám pro děti v 21. století. Je zde také poprán stav dětských práv v některých zemích světa, například v Číně, Indii, Sierra Leone či Švédsku.
-
Pekingská deklarace a akční platforma (1995)
Pekingská platforma určuje 12 stěžejních oblastí zájmu pro odstranění překážek účasti žen ve všech oblastech veřejného i soukromého života. Mezi ně patří například oblast vzdělání (rovný přístup ke vzdělání), zdraví (snížení úmrtnosti matek) nebo institucionální zabezpečení (začlenění hlediska rovnosti pohlaví do všech předpisů). Akční platforma představuje cíle a doporučené kroky pro zlepšení přístupu žen k právům v těchto oblastech.
Hlavním posláním Pekingské akční platformy je to, aby se státy zavázaly k formulování národních akčních plánů, jejichž cílem má být prosazování rovných příležitostí, vybudování národních institucionálních mechanismů pro realizaci strategických cílů a zohledňování dopadů vládních politik a opatření na ženy a muže (tzv. gender mainstreaming).
-
Factsheet 10 (OHCHR): The Rights of the Child
Factsheet Vysokého komisaře OSN pro lidský práva o právech dítěte. Zabývá se Úmluvou o právech dítěte u roku 1989 a věnuje se též organizacím a legislativě zaměřené na práva dětí.
Práva žen
-
Úmluva o odstranění všech forem diskriminace žen (1979)
Úmluva o odstranění všech forem diskriminace žen je v současnosti akceptována 189 státy. Tato Úmluva defininuje, co se skrývá pod pojmem diskriminace žen. Navrhuje také postupy, jak diskriminaci žen na úrovni jednotlivých států odstranit. Přijetím Úmluvy se státy zavazují uskutečnit řadu opatření k odstranění diskriminace žen ve všech formách, zvláště v politické, sociální, hospodářské a kulturní oblasti.
-
Deklarace o odstranění násilí páchaného na ženách (1993)
Deklarace definuje pojem násilí takto: „jakýkoliv rodově podmíněný čin, který vede, anebo který by mohl vést k fyzické, sexuální či psychické újmě, anebo zranění žen, včetně vyhrožování těmito činy, zastrašováním anebo svévolnému omezování svobody, a to ve veřejném i soukromém životě.“
-
Ženská práva jsou lidská práva aneb kampak, panenko?
Kapesní průvodce od Nesehnutí vás seznámí s různými tématy souvisejícími s ženskými právy jako například násilí na ženách nebo reprodukční práva žen.
-
Reprodukční práva žen a mužů (2006)
Tato publikace se zabývá reprodukčními právy žen a mužů, tedy tím, že se každý může svobodně rozhodnout, zda a kdy bude mít děti a může také podstoupit interrupci.
Svoboda slova
-
Mezinárodní pakt o občanských a politických právech, článek 19
Právo na svobodu slova a informací vyjádřené v článku 19 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech zavazuje k respektování práv zastávat vlastní názory a definuje, jaké svobody zahrnuje svoboda projevu. Svobodu slova lze omezit pouze s ohledem na respektování práv a pověsti druhých a k ochraně veřejné bezpečnosti, morálky či zdraví.
-
exisTENSE 1/2013 – svoboda projevu
První číslo časopisu exisTENSE vydané v roce 2013 je tematicky zaměřeno na svobodu slova. Zabývá se problematikou skloubení svobody slova a demokracie a různými přístupy demokracií v kauzách, kde na jedné straně stojí svoboda slova a na straně druhé ochrana společnosti před extremismem. Seznámí vás také s nedodržováním práv na svobodu projevu v některých zemích.
-
Kapitola 4: Svoboda slova, nesouhlasu a politické aktivity
The Association for Civil Rights in Israel vydala zprávu Project Democracy: Fighting for the Ground Rules o stavu demokracie v Izraeli, jejíž čtvrtá kapitola se věnuje svobodě slova a poukazuje na vzrůstající hrozby pro tuto svobodu.
-
Svoboda slova v Číně
Článek věnovaný svobodě slova v Číně poukazuje na rozpor mezi ideou (ústavními garancemi) a čínskou realitou. Autor zkoumá rozpory a politické důsledky svobody slova v Hong Kongu a Číně, které vyvěrají z formule: jedna země, dva systémy.