- Všichni jsou si rovni co do důstojnosti a práv
- Zákaz diskriminace
- Právo na život
- Zákaz otroctví (a nucených prací)
- Zákaz mučení (a nelidského zacházení)
- Právo na spravedlivý soudní proces
- Právo na ochranu (azyl) před pronásledováním
- Právo uzavřít sňatek a založit rodinu
- Svoboda projevu a přesvědčení
- Právo na práci, práva zaměstnanců
- Právo na vzdělání
Celkem hlasů: 14590
» Nehlasovat a zjistit víceMyslíte si, že by Česká Republika měla v současné uprchlické situaci pomoci více?
Hlasujte v anketě
Celkem hlasů: 2023
Během uprchlické krize se země EU rozhodly projevit svou solidaritu a pomoct zemím, které již nezvládaly nápor migrantů. Řešením měly být kvóty, které byly přijaty v roce 2015 v Evropské Unii, v jejímž rámci by země EU měly mezi sebe přerozdělit až 120 tisíc uprchlíků, kteří v té době již byli na území EU. Mají se rozdělit jen skuteční uprchlíci, kteří prchají před válkou a jiným typem politického nebezpečí s nárokem na udělení azylu dle Úmluvy o právním postavení uprchlíků z roku 1951. Jedná se zejména o Syřany, Iráčany a Eritrejce.
Na samotné Česko připadlo 2 691 lidí, které si může ČR důkladně prověřit a rozhodnout o oprávněném poskytnutí azylu. Mechanismus kvót byl stanoven za účelem pomoci náporu migrantů v Itálii a Řecku, kde uprchlíci žijí v nedůstojných podmínkách. Česko sice společně se Slovenskem, Maďarskem a Rakouskem před dvěma lety hlasovalo proti udělení kvót, ale země střední Evropy byly přehlasovány ostatními členy EU, kvóty tedy nabyly platnost. Po nedávné žalobě Slovenska a Maďarska proti povinným kvótám na přijímání uprchlíků Nejvyšší soud v EU žalobu zamítl a uznal odhlasování kvót v souladu s právem. "Nadále (s kvótami) nesouhlasíme," reagoval na rozhodnutí soudu premiér Bohuslav Sobotka, čímž česká vláda povinné kvóty odmítla a nadále nerespektuje rozhodnutí soudu.
I přes funkční centra pro žadatele o azyl, evropské dotace a integrační program Česko v roce 2017 zatím přijalo pouze 12 běženců a o rozhodnutí vlády zcela přestat nabízet možnost přijmutí dalších osob v tísni informoval ministr vnitra Milan Chovanec. Dle Chovance Česko poslalo v uplynulých dvou letech do krizových oblastí přes 340 milionů korun, do takzvaných hotspotů (míst na vnější hranici EU, kde probíhá screening a identifikace příchozích migrantů) 63 expertů, pro Evropskou agenturu pro pohraniční stráž (Frontex) 200 policistů a 339 policistů rámci bilaterální spolupráce jakožto důkaz pomoci při řešení migrace. Výrokem "Evropská unie pod výhrůžkou, že nám zastaví dotace, nás bude nutit, abychom na naše území přijali v první fázi několik tisíc muslimských migrantů," se přidal i Prezident Miloš Zeman a doplnil obavy z islámské kultury, která je odlišná od té evropské.
UVALENÍ SANKCÍ NA ČR
Vzhledem k postavení některých zemí, eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos potvrdil hrozbu žaloby pro Česko, Polsko a Maďarsko z důvodů nerespektování platných zákonů. V případě zrealizování žaloby a následnému uznání Soudním dvorem EU, Česko může být odsouzeno k vysoké jednorázové pokutě (hovoří se o 270 milionů Kč) a k placení fixní částky za každý den nerespektování rozhodnutí. Zároveň Evropská komise přiznává, že celkový počet dodržen nebude, do května 2017 bylo přesunuto jen 18 418 osob. Celkem se program do září, kdy by měl skončit, zřejmě dotkne nanejvýš 35 000 migrantů.
Momentálně země EU vyjednávají o návrhu vzniku stálých povinných kvót. Státy unie by si měly přerozdělovat běžence vždy, když by některou z členských zemí zasáhla mimořádně silná uprchlická vlna, jako se to v letech 2015 a 2016 stalo Řecku.
Kromě argumentů proti kvótám jako například neslučitelnost kultur, nemožná integrace a tím pádem vzniklé nepokoje v hostitelské zemi, existují také názory, že by o počtu přijatých osob měla rozhodovat každá země dle vlastního uvážení. Měla by tedy Česká Republika v současné situaci pomáhat ať už v rámci solidarity nebo pod pohrůžkou žaloby více v otázce uprchlíků?
Zdroje:
2017. Lidovky.cz. Vystupme z programu přerozdělování uprchlíků, navrhl rakouský ministr obrany.
O. Houska, 2017. Aktualne.cz. Češi budou společně s Italy vracet migranty do Pobřeží slonoviny. Nejsme potížisté, tvrdí Praha.
O. Houska, 2017. Aktualne.cz. Radši se vzdát dotací než sem pustit migranty. Česko bude dál ignorovat kvóty, hrozí vysoká pokuta.
ČTK, 2017. iDNES.cz. Česko už v rámci kvót nepřijme ani jednoho uprchlíka, řekl Chovanec.
Komentáře:
Zatím žádné komentáře...
Přidat komentář