- Všichni jsou si rovni co do důstojnosti a práv
- Zákaz diskriminace
- Právo na život
- Zákaz otroctví (a nucených prací)
- Zákaz mučení (a nelidského zacházení)
- Právo na spravedlivý soudní proces
- Právo na ochranu (azyl) před pronásledováním
- Právo uzavřít sňatek a založit rodinu
- Svoboda projevu a přesvědčení
- Právo na práci, práva zaměstnanců
- Právo na vzdělání
Celkem hlasů: 14661
» Nehlasovat a zjistit víceNovinky
Poslední novinky
Evropská unie a lidská práva
Od roku 2004 je Česká republika jedním ze členů mezinárodní spolupráce 27 evropských států usilujících o bližší ekonomickou, politickou a společenskou spolupráci. Především hospodářské výhody jsou patrné hned na první pohled a bývají nevíce diskutované jako základní pilíř, na kterém stojí veškerá mezistátní spolupráce. Krom již zmíněných dimenzí spolupráce, Evropská unie zaručuje všem občanům členských států jistotu, že jejich práva a svobody budou dodržovány. Na to, která to jsou, jak bývají zaručovány a na to, co se stane v případě jejich porušení, se podíváme v tomto článku.
23.7.2021 Číst dále
Maďarsko: Svoboda projevu a neziskové organizace v kostce
Vláda Viktora Orbána (za Fidesz) dlouhodobě omezuje svobodu projevu a tisku. Situace se postupně zhoršuje, v tuto chvíli zhruba 80 % všech médií spadá pod vliv vlády a mají za úkol prosazovat její kroky. Mezi nejaktuálnější omezení patří zákaz osvěty o sexuálních menšinách. Ruku v ruce se svobodou projevu jde i tvrdé odsuzování a omezování neziskových (nevládních) organizací, které se snaží upozorňovat na nedostatky v dodržování demokratických principů a lidských práv.
1.7.2021 Číst dálePolské soudnictví: demokracie v ohrožení?
V posledních pěti letech dochází k obavám mezi právními experty a soudci ze Soudního dvora Evropské unie kvůli nezávislosti polských soudců (Janyška; 2020). V zemi je dlouhodobým problémem reforma justice, přesto se ale nedaří zavést efektivní úpravy, které by byly v souladu s právem Evropské unie. V tuto chvíli nejdiskutovanějším problémem je reforma z roku 2018. Polský parlament (dělí se na Sejm – dolní komoru parlamentu a Senát) v tomto roce odhlasoval nová pravidla pro jmenování soudců Nejvyššího soudu a hrozí, že noví nejvyšší justiční představitelé nebudou nezávislí a nestranní, ale budou ve své praxi zvýhodňovat záměry členů vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). To by v důsledku vedlo k dalšímu zesílení politického vlivu na justici, porušení demokratických principů a mohlo by to snížit důvěru obyvatel ve státní instituce (EurActiv; 2021).
15.4.2021 Číst dáleSir Nicholas Winton a židovské děti
Když se před Druhou světovou válkou začala zavádět první protižidovská opatření, vzbudilo to rozruch a strach v životech milionů židovských obyvatel Německa. Mnoha židů se snažilo ze země uprchnout do různých zemí – do Velké Británie, do Spojených států, nebo i ke svému bližšímu sousedu, Československa. V té době nikdo netušil, že události naberou rychlý spád a v kontinentální Evropě nebudou lidé židovského vyznání nebo židovských předků nikde v bezpečí. Perzekuce neboli pronásledování, se nevyhýbalo ani dětem. A britský bankéř s německo-židovskými kořeny si uvědomil, že je potřeba jim pomoci.
1.4.2021 Číst dále
Eufrosina Cruz - bílá lilie z Mexika
Eufrosina Cruz se narodila ve vesnici Santa María Quiegolani v Oaxace, která leží v jihozápadní části Mexika. Jejím mateřským jazykem je Zapotec, jeden z 68 druhů španělštiny, který se v Mexiku užívá. Protože Eufrosina pochází z malé vesničky, čekal ji stejný osud jako ostatní dívky. Měla se velmi mladá vdát, porodit potomky, dělat tortilly a celý život zasvětit péči o svou rodinu. Jako domorodá žena neměla v Mexiku téměř žádná práva, dokonce se nesměla vzdělávat kromě základního vzdělání.
27.2.2021 Číst dáleTerminologie základních práv - rozdíl mezi svobodou a právem
Abychom správně dokázali základní práva pochopit, je třeba si vymezit některá slova, která se v této souvislosti často objevují a používají. Možná si řeknete, že je to ztráta času, protože slova jako svoboda a právo jsou přece všem známá. Základní práva ale přicházejí s vlastními definicemi, které je potřeba mít na paměti při čtení lidskoprávních dokumentů a dalších textů.
4.10.2020 Číst dáleTrest smrti ukamenováním a kriminalizace homosexuality: to je současná Brunej
Sultán Hassanal Bolkiah, stojící v čele Brunejské absolutistické monarchie, představil v roce 2013 nový kontroverzní islámský trestní zákoník. V plném znění vstoupil v platnost v dubnu 2019 a vzbudil kritiku po celém světě. Zákoník obsahuje tresty jako smrt ukamenováním za cizoložství, pohlavní styk homosexuálů nebo amputaci končetin za krádež. Zavedení zákoníku znamená zlom v právním systému, protože některé zákony nově platí i pro ne-muslimy. Tyto tvrdé tresty jsou ovšem v rozporu se základními lidskými právy a se závazkem Bruneje dodržovat Všeobecnou deklaraci lidských práv na základě vstupu do OSN. Sultán tím utvrdil své konzervativní postavení k Islámu, svobodě náboženství a rovnoprávnosti homosexuálů.
4.8.2020 Číst dáleNekonečný boj za rovnoprávnost: postavení žen v Íránu
Ženy se v Islámské republice setkávají s diskriminací ve všech oblastech soukromého i veřejného života. Po Íránské revoluci v roce 1979 má hlavní slovo v zemi islámský duchovní vůdce a základem právního systému je interpretace práva šaría. Konzervativní náboženské elity tak považují ženy za podřízené muži. Převaha náboženské moci zpomaluje cestu žen ke zrovnoprávnění, a i přes zlepšení podmínek je Írán v roce 2020 podle Světového ekonomického fóra stále na 148. místě ze 153 v genderové nerovnosti. Je také jedinou ze 6 zemí světa, která dosud neschválila Úmluvu o odstranění všech forem diskriminace žen přijatou OSN.
20.7.2020 Číst dáleZpůsoby výkonu trestu smrti
Trest smrti (anglicky death penalty) patří mezi tzv. absolutní tresty. Nelze jej vzít zpět, přesto se však v historii lidstva užíval od nepaměti. Podívejme se společně na všemožné způsoby jeho výkonu.
15.7.2020 Číst dáleGenerace lidských práv aneb která práva jsou vlastně ta základní?
Potřeba chránit lidská práva každého člověka tu byla odnepaměti. Vždyť první katalog lidských práv, Magna Charta Libertatum, vznikl již v roce 1215. Ta ve svých 63 článcích vymezovala vztah šlechty a krále a dávala základní práva anglickým občanům. O mnoho let později se právní historici a teoretici pokoušeli práva nějakým způsobem roztřídit do kategorií. Tak vznikly tzv. generace lidských práv.
5.4.2020 Číst dále„Motýlci“ alias sestry Mirabalovi
Víte, že 25. listopadu je Mezinárodní den proti násilí na ženách? Již v 80. letech 20. století přišly s touto ideou charitativní organizace latinsko-amerických žen. V r. 1999 Valné shromáždění OSN vyzvalo vlády jednotlivých zemí, mezinárodní organizace a jednotlivé neziskové organizace, aby na tento den pořádaly akce zaměřené na zvýšení povědomí o tomto problému. Tento den nebyl vybrán náhodně. 25. listopadu 1960 totiž sestry Mirabalovi prohrály svůj boj proti diktátorskému režimu v dominikánské republice. Za svoje rebelství zaplatily životem.
28.9.2019 Číst dáleLidé bez státního občanství
Bez státní příslušnosti, tedy občanství, je nemožné volit, získat veřejné školní vzdělání, zdravotní péči a mnoho dalšího. Na světě je momentálně 12 milionů osob bez státní příslušnosti. Tento jev se také někdy nazývá apatrida či apolita, tedy mezinárodní bezdomovectví. Dané osoby nejsou pod právní ochranou žádného státu a jsou jim důsledkem toho upírána základní lidská práva.
15.9.2019 Číst dáleBalkissa Chaibou – dívka, která řekla ne
Od dětství jako mnoho dívek snila o tom, že se stane doktorkou, bude chodit v bílém plášti a pomáhat lidem. Ve 12 letech ale přišel pro Balkissu Chaibou z Nigeru šok. Zjistila, že je zasnoubená s bratrancem z vedlejší Nigérie a chystá se svatba. Kdo z vás si dovede představit se v tomhle věku vdávat/ženit? Balkissa ale neměla na výběr, stejně jako mnoho dívek v Nigérii, kde je nejvyšší počet dětských manželství na celém světě (přes 25% dětí do 15 let a dokonce více než 70% do 18 let). Čekal ji tedy stejný osud jako mnoho dalších před ní, včetně její matky. Dokud se nerozhodla bojovat za svá práva a říct NE, i když to znamenalo, že se bude soudit s vlastní rodinou.
10.9.2019 Číst dálePočet uprchlíků roste, koncem loňského roku jich na světě bylo 66 milionů
Přes deset milionů lidí bylo v minulém roce nuceno opustit své domovy. Vyplývá to z výroční zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Bezmála třetina z nich odešla hledat azyl do zahraničí, ostatní zůstali vysídleni ve své domovině. Podle zprávy se tak momentálně z důvodů perzekuce, konfliktů, násilí a porušování lidských práv po světě pohybuje 65,6 milionů vysídlených lidí.
17.11.2017 Číst dáleNauru: Uprchlický tábor jako zdroj obřích finančních zisků
Nechvalně proslulé uprchlické centrum na Nauru, do nějž australská vláda posílá nežádoucí žadatele o azyl a uprchlíky, je kromě vězení plného beznaděje a trápení také zdrojem obrovských zisků pro firmy, které ho provozují. A jsou to právě pracovníci firmy Broadspectrum, resp. Wilson Security, kteří se dopouštějí špatného zacházení s osobami drženými v detenčním centru a porušování jejich práv hraničícího s mučením.
4.6.2017 Číst dáleAustralská detenční centra na Nauru
Australská vláda se stala terčem vlny mezinárodní kritiky poté, co vyšly najevo lidskoprávní incidenty a zoufalé podmínky, ve kterých žijí migranti umístění do australských detenčních center v Tichomoří. V současné době je 1200 mužů, žen a dětí, kteří hledali azyl v Austrálii, nuceno žít v příšerných podmínkách na ostrovním státě Nauru.
3.2.2017 Číst dáleMetodická příručka: Jak pracovat s příběhy menšin ve výuce
Amnesty Interntional představuje novou metodickou příručku pro pedagogy, která nabízí praktické nástroje a materiály využitelné při práci s tématy menšin, stereotypů a diskriminace ve výuce.
31.5.2016 Číst dále